11 lutego – Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

To święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2016 roku i promuje pełny i równy dostęp i udział kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (z ang. STEM).

W związku z tym wydarzeniem zorganizowaliśmy w Instytucie Geofizyki PAN webinarium, do którego zaprosiliśmy nasze koleżanki badaczki, aby opowiedziały o swojej przygodzie z nauką. W spotkaniu wzięły udział:

  • Prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak – w swej pracy zawodowej wykorzystuje geochemię izotopową do badania początków Ziemi. Zainteresowania naukowe zaprowadziły ją Antarktydę, Grenlandię, Labrador i Spitsbergen, a także do NASA. W wolnych chwilach grywa na flecie poprzecznym, zdobywa szczyty górskie i nurkuje. Z Moniką rozmawiałyśmy na łamach strony polarniczki.pl, wywiad możecie przeczytać tu >>>
  • Dr hab. inż. Marzena Osuch – zajmuje się hydrologią polarną. W międzynarodowym zespole prowadzi prace badawcze w zlewniach położonych na Spitsbergenie. Dzięki zebranym danym jej zespół próbuje opisać obieg wody w tych zlewniach, a także ocenić zmiany warunków hydroklimatycznych. Na Spitsbergenie zmiany tych warunków są doskonale widoczne między innymi w czasie aktywności rzek oraz sezonowości przepływu.
  • Dr hab. inż. Monika Kalinowska – pracownik Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki PAN. Zajmuje się modelowaniem rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w rzekach. Podczas spotkania opowie m.in. dlaczego kolorowanie rzeki na czerwono jest przydatne w jej badaniach.
  • Dr inż. Agnieszka Czerwińska – zawodowo zajmuje się promieniowaniem ultrafioletowym i jego wpływem na zdrowie człowieka. Jej badania znajdują się na pograniczu geofizyki i medycyny, co ostatnio zaprowadziło ją do laboratorium biologicznego. W wolnych chwilach ćwiczy taichi, czyta fantastykę i słucha muzyki metalowej.
  • Dr Zuzanna Świrad – z wykształcenia jest geomorfolożką, a od roku pracuje w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytut Geofizyki PAN. Interesuje się brzegami morskimi i osuwiskami. Prowadziła badania w Anglii, Kalifornii, Nepalu, Antarktyce i na Spitsbergenie.

Nagranie z webinarium „Inspirujące historie geofizyczek” możecie obejrzeć poniżej:

Oprócz tego podczas webinarium pokazaliśmy film nagrany przez Beatę Latos podczas rejsu badawczego na statku Maria S. Merian, przesłany z Atlantyku, w drodze z Wysp Zielonego Przylądka do Chile.

  • Mgr Beata Latos – doktorantka w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF PAN. Absolwentka geografii ze specjalizacją w hydrologii, meteorologii i klimatologii. Interesuje się meteorologią tropikalną, bada przyczyny powstawania ulewnych deszczy, powodzi i cyklonów tropikalnych. Jej obszarem badań jest głównie Indonezja. Joginka, pasjonatka zdrowej, roślinnej kuchni. Działaczka na rzecz ochrony środowiska.

Wspomniany materiał możecie również zobaczyć poniżej:

Zdjęcie w nagłówku: Sabina Kucięba podczas wykonywania pomiarów sondą CTD w Zatoce Admiralicji, grudzień 2020, fot. J. Plenzler (rozmowę z Sabiną przeczytasz tu >>>)


Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!

Projekt Polarniczki na Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *