Idea

– Daga, wiesz ile kobiet zimowało na Stacji Arctowskiego?

Takie pytanie wysłała mi na Facebooku koleżanka z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, instytucji, która zarządza Polską Stacją Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce.

Czy się zdziwiłam? Zupełnie nie.

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w zespołach letnich grup naukowych pojawiają się w latach 60. i 70., kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pod koniec XIX wieku pierwsi polscy badacze, Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, dotarli do Antarktyki na statku „Belgica” jako uczestnicy Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej. Dopiero lata 90. i początek XXI wieku usankcjonował obecność kobiet na zimowaniach w polskich stacjach polarnych.

Ideą projektu „Polarniczki” jest dotarcie do kobiet, które pracowały i nadal pracują w regionach polarnych, wnosząc swój wkład w rozwój polskiej nauki, współtworząc historię polskich badań polarnych.

A przy okazji dodając nowe spojrzenie na tak, wydawać by się mogło, niegościnną rzeczywistość. (Bo kto jeszcze parę lat temu mógłby przypuszczać, że kolorowy manicure hybrydowy jest świetnym antidotum na mroki arktycznej nocy polarnej?).

Dlatego zbieram historie, informacje i materiały. Zachęcam Was do:

  • Korzystania i uzupełniania listy publikacji dotyczących polskich wypraw polarnych: Literatura
  • Uzupełniania informacji w zakładce Uczestniczki wypraw – w poszczególnych podzakładkach znajdują się dane dotyczące wypraw do polskich stacji w Arktyce i w Antarktyce. Opisy wypraw w rejony polarne nie związane z wymienionymi placówkami znajdują się w sekcji Inne wyprawy (to również miejsce na informacje dotyczące rejsów badawczych czy wypraw międzynarodowych, w których uczestniczyły Polki). Co istotne – we wszystkich tych danych bierzemy pod uwagę wszystkie uczestniczki wypraw, nie tylko te, które zajmowały się prowadzeniem badań naukowych.
  • Przesyłania informacji na temat swojej działalności w regionach polarnych, na podstawie których powstaną artykuły opublikowane na stronie. Bardzo chętnie umówię się również na wywiad – na żywo i w formie online.

Serdecznie zapraszam do kontaktu!


Projekt uzyskał finansowanie w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na rok 2020. Więcej informacji można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury.