Premiera reportażu Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata miała miejsce 3 listopada 2021 roku. Książka ukazała się nakładem krakowskiego Wydawnictwa WAM pod marką MANDO.
To opowieść o kobietach w historii polskich wypraw do Arktyki i Antarktyki.
Pierwsza wzmianka o naszej rodaczce pojawia się w latach trzydziestych XX wieku. Aniela Kozłowska – botanik, paleobotanik i fitosocjolog; absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i uczestniczka międzynarodowych wypraw naukowych – w 1933 roku prowadziła badania w stacji polarnej Abisko na północy Szwecji.
Kolejne kobiece nazwiska, już w ramach polskich wypraw polarnych, pojawiły się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
W 1958 roku na Spitsbergen dotarła Zofia Michalska, geograf z Uniwersytetu Warszawskiego, pierwsza kobieta w historii polskich wypraw polarnych. Przyjechała razem ze swoim przełożonym, geologiem Stefanem Różyckim.
Dwa lata później w jej ślady poszła Anna Siedlecka, geolog z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prywatnie – żona Stanisława Siedleckiego, założyciela stacji badawczej nad fiordem Hornsund (obecnie Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego). Podobnie jak jej poprzedniczka spędziła kilka miesięcy arktycznego lata, prowadząc badania.
Historia kończy się na czasach współczesnych – 2019 roku, kiedy sześćdziesiąt jeden lat po pojawieniu się Zofii Michalskiej w Arktyce z Polski wyruszyły dwie całoroczne ekspedycje – jedna na północ, druga na południe. Obie poprowadziły kobiety – Joanna Perchaluk i Joanna Plenzler, kierowniczki 42. Wyprawy Polarnej IGF PAN i 44. Polskiej Wyprawy Antarktycznej.
Dwa lata zbierania danych 29 czerwca 2021 roku zaowocowały liczbą 373. Tyle kobiet uczestniczyło w polskich wyprawach do Arktyki i Antarktyki od 1958 roku, kiedy na Spitsbergen pojechała Zofia Michalska. Dane dotyczą wypraw organizowanych do stacji
całorocznych (Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego), sezonowych (stacji badawczych należących do: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej), domków terenowych (husów traperskich na Svalbardzie: Palffyodden, Breinesflya; refugium Lions Rump na Wyspie Króla Jerzego) i obecnie nieczynnej Polskiej Stacji Polarnej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.
To z pewnością nie wszystkie nazwiska. Jest jeszcze wiele do odkrycia.
INFORMACJE O KSIĄŻCE NA STRONIE WYDAWCY: https://wydawnictwowam.pl/prod.polarniczki.29428.htm?sku=86703