Webinarium „Inspirujące historie polarniczek”

Z okazji Dnia Kobiet serdecznie zapraszam na webinarium poświęcone polskim badaczkom rejonów polarnych – 8 marca o godzinie 17.00.

Nie zabraknie krótkiego rysu historycznego, kiedy panie zaczęły brać udział w wyprawach do Arktyki i Antarktyki, a także sprawować funkcje kierowników ekspedycji. Przybliżę również kilka sylwetek kobiet wraz z ich dokonaniami naukowymi i historiami, jak zaczęła się ich przygoda z polarnictwem.

Prelegentka: Dagmara Bożek – specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Laureatka Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego. Na projekt „Polarniczki” poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”.

Aby wziąć udział w webinarium, należy zapisać się przez formularz: https://forms.gle/MHsGpCTFZREhDoYu6

Webinarium jest organizowane w ramach projektu „Geofizyka dla każdego” Instytutu Geofizyki PAN. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na stronie IGF PAN na Facebooku, a nagranie udostępnione na kanale Instytutu na YT.

Zdjęcie w nagłówku przedstawia Wiesławę Ewę Krawczyk (w środku) i Jolantę Opołkę (po prawej) uczestniczki wyprawy Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen wraz z kolegami w oczekiwaniu na transport do Hornsundu.

Barentsburg (Spitsbergen), czerwiec 1986 roku. Zdjęcie autorstwa Leszka Kolondry udostępnione dzięki uprzejmości W.E. Krawczyk


Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!

Projekt Polarniczki na Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *