Zapowiedź filmu dokumentalnego „Polarniczki” o historii polskich badaczek Arktyki i Antarktyki

Historia polskiej polarystyki liczy ponad sto lat. Jej symbolicznym początkiem jest udział dwóch badaczy – Henryka Arctowskiego i Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na statku „Belgica”, która jako pierwsza zimowała w Antarktyce.

Od tego czasu wiele się zmieniło – obecnie nasz kraj zarządza dwiema stacjami całorocznymi, Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego i Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, a także pięcioma innymi placówkami badawczymi w rejonach polarnych działającymi sezonowo. Polscy naukowcy prowadzą regularne badania w Arktyce i Antarktyce oraz uczestniczą w projektach międzynarodowych.

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w zespołach letnich grup naukowych pojawiają się w latach 60. i 70.

Dopiero lata 90. i początek XXI wieku usankcjonował obecność kobiet na zimowaniach, czyli ekspedycjach całorocznych, w polskich stacjach polarnych, a także pełnienie przez nie funkcji kierowników wypraw.

Film Polarniczki jest inspirowany reportażem Dagmary Bożek pt. Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata, który ukazał się w 2021 roku. Przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. Są wśród nich kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn: biotechnolog Anna Kołakowska, chemik Wiesława Krawczyk, ekolog Anna Krzyszowska Waitkus, lichenolog Maria Agata Olech i hydrolog Joanna Pociask-Karteczka.

Reżyserem filmu jest Kuba Witek, autor filmów dokumentalnych o krajach Północy. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęły Polska Akademia Nauk, Ambasada RP w Oslo i Komitet Badań Polarnych, a partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i Instytut Oceanologii PAN.

Premiera filmu Polarniczki jest planowana na drugi kwartał 2023 roku.


Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!

Projekt Polarniczki na Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *