Taki tytuł nosi wystawa unikatowych zdjęć autorstwa Anny Musiałówny, które można oglądać w Fundacji Archeologia Fotografii przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie.
Wystawa prezentuje wybór zdjęć Anny Musiałówny, fotografki prasowej i dokumentalistki, z pobytu na Spitsbergenie. Podczas niemal trzymiesięcznej wyprawy w lecie 1981 roku Musiałówna fotografowała Barentsburg, polską stację badawczą w Hornsund, ale przede wszystkim życie w domku traperskim w Palffyodden, gdzie wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego z profesorem Zdzisławem Czeppe spędziła większość wyjazdu. Trzydziestoletnia wtedy fotografka wykonała ponad 1000 zdjęć na wyspie, dokumentując poszczególne etapy wyprawy na czarno-białych filmach małoobrazkowych, barwnych filmach średnioformatowych oraz slajdach średniego i małego formatu. Prowadziła także dziennik z podróży odnaleziony po latach przez jednego z kolegów. To właśnie z niego pochodzi cytat, będący tytułem wystawy, na której pokazujemy kuratorską selekcję odbitek z 1981 roku oraz projekcję slajdów.
Źródło: faf.org.pl
Podczas mojej ostatniej bytności w Warszawie nie mogłam sobie odmówić przyjemności zobaczenia tego zbioru. Nie udało mi się co prawda dotrzeć na wernisaż, który odbył się 12 września, jedynie nazajutrz, ale miałam przyjemność porozmawiać telefonicznie z Autorką zdjęć. Liczę, że kiedyś będziemy miały przyjemność poznać się osobiście.
Sama wystawa prezentuje zaledwie skromny wycinek olbrzymiego zbioru fotografii, ale daje namiastkę realiów lat 80. na Spitsbergenie. Roześmiane twarze uczestników ekspedycji, ludzie podczas prac technicznych czy terenowych uchwyceni zatrzymani w czasie przypominają tak bardzo znane mi ujęcia z wypraw, w których miałam okazję uczestniczyć. Jedynie ubrania i sprzęt, z których korzystano, są świadkami nieubłaganie upływających lat.
Wystawę można oglądać w dniach od 13 września do 30 października 2019 w godzinach pracy Fundacji.
Natomiast 26 września o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z Anną Musiałówną w związku z książką towarzyszącą wystawie. Jeśli podobnie jak ja nie dacie rady w nim uczestniczyć, będzie możliwość zakupienia tej publikacji za pośrednictwem sklepu na stronie Fundacji.
Aktualizacja 28.10.2019
Publikacja jest już dostępna online do nabycia w sklepie Fundacji: https://sklep.faf.org.pl/pl/ksiazki/89-anna-musialowna-proba-przeczekania-wiatru.html.
Aktualizacja 17.01.2020
Zdjęcia są dostępne w formie cyfrowej na stronie Wirtualnego Muzeum Fotografii:
http://fotomuzeum.faf.org.pl/
Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!