Muzeum Historyczne w Legionowie

W podwarszawskim Legionowie, w Muzeum Historycznym, jest wystawa poświęcona osobom, których twórczość kształtowała wyobrażenia polskich czytelników o regionach polarnych. Alina i Czesław Centkiewiczowie, bo o nich mowa, przez pięć lat mieszkali w tym mieście, zanim ostatecznie przeprowadzili się do Warszawy na Saską Kępę.

Mało tego, to właśnie z Legionowa w 1932 roku wyruszyła pierwsza polska wyprawa polarna na Wyspę Niedźwiedzią, która przezimowała w tym miejscu. Czesław został jej kierownikiem, a jednostką macierzystą, w której w latach 1933-39 pracował, było legionowskie Obserwatorium Aerologiczne Państwowego Instytutu Meteorologicznego.

Związek Centkiewiczów z Legionowem, którym nadano tytuł Honorowych Obywateli tego miasta, w 2012 roku dobitnie pokazało lokalne Muzeum Historyczne, otwierając stałą wystawę poświęconą pisarzom.

Muzeum Historyczne w Legionowie
fot. T. Cedro

Wystawa składa się zaledwie z trzech niewielkich sal, ale całość jest zaaranżowana nowocześnie i syntetycznie, łącząc w sobie najważniejsze aspekty życia i twórczości Centkiewiczów.

Muzeum Historyczne w Legionowie
fot. T. Cedro

Zobaczymy tutaj nie tylko dokumenty, pamiątki z wypraw, egzemplarze książek i wybranych przekładów, ale również osobiste pamiątki po pisarzach, które zostały zgromadzone w ostatnim pomieszczeniu, zaaranżowanym jako gabinet.

Muzeum Historyczne w Legionowie
fot. T. Cedro

Przy Muzeum działa archiwum, w którym znajduje się wiele innych eksponatów związanych z Centkiewiczami – ze względu na ograniczoną przestrzeń nie weszły one w skład ekspozycji.

Muzeum Historyczne w Legionowie
Zdjęcie ze zbiorów archiwalnych Muzeum Historycznego w Legionowie

W kontekście projektu Polarniczki do wizyty w tym miejscu skłoniła mnie postać Aliny Centkiewiczowej – pierwszej Polki, która w 1959 roku dotarła na Antarktydę. Razem z mężem uczestniczyli w wyprawie Polskiej Akademii Nauk, która przejmowała od Rosjan stację Oasis w Oazie Bungera. Placówce nadano wtedy imię Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, wybitnego polskiego polarnika, i na przestrzeni kolejny lat odwiedziło ją parę polskich wypraw.

Obecnie stacja jest nieczynna, choć są plany jej rewitalizacji.

Wystawa i zbiory poświęcone Centkiewiczom są jedynymi tego typu w Polsce. Ekspozycję można zwiedzać w zabytkowej willi przy ulicy Adama Mickiewicza 23 w Legionowie. Więcej informacji o wystawie i jej godzinach otwarcia można znaleźć na stronie Muzeum Historycznego.

Aktualizacja 27.02.2020 – Muzeum Historyczne w Legionowie na swojej stronie opublikowało informację o naszym spotkaniu i Projekcie. Treść notatki znajdziecie tu.


Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!

Projekt Polarniczki na Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *