Oceanografka i żeglarka – Emilia Trudnowska

Z wykształcenia doktor nauk o Ziemi, oceanograf. Urodzona, wychowana i na stałe zamieszkała w Gdyni. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (oceanografia), a następnie Studium Doktorskiego w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii, z którym związana jest do dzisiaj.

Uczestniczka dwunastu wypraw arktycznych w latach 2008-2022 na statku badawczym „Oceania” lub „Helmer Hanssen”, podczas których zbierała materiały i brała udział w realizacji trzynastu projektów badawczych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych.

Zainteresowana funkcjonowaniem pelagialu, począwszy od taksonomii i ekologii planktonu, poprzez jego interakcje z pozostałymi elementami ekosystemów morskich, kończąc na eksporcie materii do głębin morskich w postaci śniegu morskiego. Podczas rocznego stypendium we Francji opracowała nowatorską metodę klasyfikacji arktycznego śniegu morskiego tworzącego się na krawędzi lodu morskiego.

Prywatnie mama dwóch córek, miłośniczka opowieści, książek, żeglarstwa i jazdy na rowerze, na które na pewno kiedyś znajdzie jeszcze czas 😉

Zdjęcia: Spitsbergen 2019, archiwum prywatne E. Trudnowskiej


Podoba Ci się projekt Polarniczki? Jeżeli uważasz, że warto go wspierać, zapraszam na profil projektu w serwisie Patronite. Dziękuję!

Projekt Polarniczki na Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *